اخبار روز

ژنرال حفتر فرمانده ارتش لیبی سکته کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تارنمای خبری «لیبیا الاحرار» روز سه شنبه نوشت، ژنرال «خلیفه بلقاسم حفتر» فرمانده ارتش لیبی سکته کرده و برای مداوا به یکی از بیمارستان های اردن منتقل شده است.

به گزارش ایرنا، این تارنمای خبری به نقل از یک منبع پزشکی که خواست نامش فاش نشود، نوشت، ژنرال حفتر پس از مدت کوتاهی برای ادامه درمان به یکی از کشورهای اروپایی می رود.
لیبیا الاحرار در ادامه نوشت، افراد نزدیک به ژنرال حفتر از دادن هرگونه توضیحاتی در مورد وضعیت جسمانی وی خودداری و تاکید کردند، او اکنون در خارج از کشور به سر می برد.
وی متولد ۱۹۴۳ در اجدابیا لیبی، فرمانده کنونی ارتش این کشور و مورد حمایت مجلس نمایندگان است.
حفتر یکی از قدرتمندترین شخصیت ها در لیبی است و گفته می شود توافق سیاسی بدون حضور و موافقت او در این کشور امکانپذیر نیست.
مصر، امارات و عربستان از او حمایت می کنند و وی به عنوان رقیب سرسخت «فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی شناخته می شود.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، تابستان گذشته این دو شخصیت لیبیایی را دعوت کرد برای حل نزاع در لیبی به پاریس سفر کنند. پس از این دیدار اعلام شد دو طرف در خصوص آینده لیبی به توافق رسیده اند اما این توافق اجرایی نشد.
لیبی از زمان سقوط حکومت ‘معمر قذافی’ در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است. این هرج و مرج باعث تقویت گروه های تندرو و تروریستی در این کشور شده و ‘داعش’ نیز با شکست های پیاپی در عراق و سوریه سعی در تقویت جایگاه خود در این کشور دارد.
اکنون دو دولت در لیبی وجود دارد، دولت وفاق ملی به ریاست ‘فایز السراج’ در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری ‘دولت طبرق’ در شرق لیبی (دولت موقت) به ریاست ‘عبدالله الثنی’. ژنرال حفتر فرمانده ارتش این کشور نیز شخصیتی قدرتمند و مورد تایید پارلمان لیبی است.

نمایش بیشتر

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *