دانش و فناوری

آمارها حاکی از رشد سالانه ۴۵ درصدی دامنه های اینترنتی ایرانی هستند

بر اساس آخرین گزارش مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی، در حال حاضر بالغ بر ۹۱۱ هزار و ۶۴۴ دامنه اینترنتی از سوی کاربران ایرانی به ثبت رسیده که ۴۰ هزار مورد از آنها در ۶ ماه اخیر ایجاد شده اند.

طبق آمار مورد بحث، در میان دامنه های موجود پسوند «ir.» بیشترین محبوبیت را در میان کاربران داشته و پسوند «net.ir» نیز کمترین تعداد ثبت را به خود اختصاص داده است.

تا کنون ۲ هزار وبسایت با پسوند فارسی «ایران» به ثبت رسیده است

بین پسوندهای ایرانی مورد استفاده پس از ir. با 902 هزار و 815 مورد و بیشترین تعداد، پسوند «co.ir» با 3 هزار و 994 در جایگاه بعدی قرار داشته و پسوند فارسی «ایران» و همچنین پسوند دانشگاهی «ac.ir» به ترتیب دارای 2 هزار، و یک هزار و 452 مورد ثبت شده هستند.

برخی از پسوندها مانند id.ir (با 455 مورد)، org.ir (با 321 مورد)، sch.ir (با 307 مورد) و پسوند حاکمیتی gov.ir (با 261 مورد) نیز از دیگر موارد موجود در آمار مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی هستند.

گفتنی است ایران هم اکنون بزرگترین کشور منطقه از لحاظ دامنه های اینترنتی فعال بوده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در مقام چهارم دنیا و بالاتر از کشورهایی مانند سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند قرار دارد.

تگ ها
نمایش بیشتر

Related Articles

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *